Goście, którzy są zaproszeni na ślub czy też wesele zwykle stają przed sporym dylematem, jakim jest kupno prezentu. Brak pomysłu nie zawsze musi być wynikiem ograniczonego budżetu, a zwykle zawiera się w tym, że kompletnie nie wiedzą, co mogłoby się młodym najbardziej przydać i jaki prezent byłyby przez nich najbardziej oczekiwany. Oczywiście najprostszym wyjściem jest wręczenie pieniędzy, które często są najbardziej mile widzianym podarunkiem, jednak wiele osób wychodzi z założenia, że na ślub powinno się przyjść z prezentem.

Lista prezentów ślubnych czyli co kupić?

W ostatnich czasach niezwykle popularne stało się tworzenie listy prezentów ślubnych przez przyszłych małżonków. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na uniknięcie powtarzalności podarunków oraz całkowitego nietrafienia w gusta młodych. Lista jest rozprowadza wśród wszystkich gości, którzy wybierają z niej pozycję dla siebie.

Plusów i minusów takich działań jest wiele. Do plusów z pewnością możemy zaliczyć to, że gościom odchodzi dylemat związany z kupnem prezentów, ponieważ dostają jasny komunikat, z czego młoda para będzie najbardziej zadowolona. Nie ma obawy, że para młoda otrzyma kilka takich samych prezentów, które i tak później będzie musiała zwrócić. Minusami jest jednak to, że małżonkowie nie mają żadnej niespodzianki, przy otwieraniu swoich ślubnych paczek, ponieważ doskonale wiedzą, co znajduje się w ich wnętrzu. Poza tym narzucanie konkretnych zakupów może nie do końca przypaść do gustu gościom, którzy mogli mieć już swój autorski pomysł na prezent ślubny.

Kwestia prezentów jest bardzo delikatna, dlatego należy do niej podejść ostrożnie. Żaden gość nie powinien czuć się zobowiązany do kupna konkretnego przedmiotu. Należy jasno wyjaśnić, że przedmioty z listy są niezwykle pożądane i sprawią najwięcej radości młodym. Oczywiście na liście powinny znajdować się takie prezenty, które umożliwią zrobienie zakupów osobom o różnej pojemności portfela, tak by nikt nie poczuł się urażony cenami potencjalnych podarunków, wręczanych parze młodej. Jeśli para młoda ma świadomość tego, że wśród jej najbliższych znajdują się osoby, które są obecnie w gorszej sytuacji materialnej, może podsunąć listę na samym początku, by najbliżsi zarezerwowali sobie tańszy prezent. Często bowiem bywa tak, że osoba, która otrzymuje listę na końcu niejako jest zmuszona do tego, by kupić najdroższy prezent. Dobrym rozwiązaniem jest więc utrzymanie cen produktów na średnim poziomie, tak by każdy gość czuł się usatysfakcjonowany i z radością dokonywał zakupu prezentów.