Rozmieszczenie miejsc na sali weselnej, tak by goście byli zadowoleni nie jest wcale taką łatwą sprawą. Należy przy tym pamiętać o wszelakich sporach czy różnicach kulturowych w obu rodzinach. Każdy przecież pragnie świetnie się bawić i nie tracić czasu na drobne sprzeczki czy nieporozumienia. Istnieje kilka powszechnie stosowanych sposobów na rozmieszczenie gości weselnych. Po krótce omówiony zostanie każdy z nich.

Rozmieszczenie gości weselnych

Zastanawiając się nad układem stołów, przede wszystkim należy zadać sobie pytanie : gdzie zajmie miejsca Para Młoda? I kto będzie siedział obok nich? Istnieją dwa sposoby. Pierwszy z nich sięga tradycji zakorzenionych w naszej kulturze. Według niej obok Panny Młodej powinien mieć miejsce ojciec Pana Młodego oraz mama Panny Młodej. Przy Panu Młodym powinna siedzieć mama Pana Młodego wraz z ojcem Panny Młodej.

W dzisiejszych czasach rzadko stosuje się tą metodę. Zazwyczaj w rodzinach przywiązujących wagę do tradycji kulturowych. Teraz rodzice zajmują miejsca wśród rodziny. Najczęściej przy stole Nowożeńców zasiadają Państwo Młodzi, Świadkowie oraz rodzeństwo.

Aby zagospodarować miejsce dla pozostałych gości weselnych również są dwie metody. Stosowanych równie często. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Wybór tej odpowiedniej dla Was należy do kwestii indywidualnych.

Pierwszy sposób na rozmieszczenie gości weselnych polega na wyznaczeniu stołów zajmowanych przez osoby osobno z jednej i z drugiej strony. Np. w jednym końcu Sali dwa stoły zajmuje rodzina Panny Młodej, a w drugim końcu Sali tyle samo stołów wyznaczonych jest dla rodziny Pana Młodego. Członkowie każdej z nich znają się świetnie i tak też bawią się podczas wesela. Nie pojawia się atmosfera utraty komfortu, braku tematów do rozmów spowodowanych nieznajomością. Niezaprzeczalnie jest to plus takiego rozmieszczenia gości. Jednak wtedy mogą pojawić się spięcia spowodowane rodzinnymi konfliktami. Co nie powinno mieć miejsca w trakcie tak ważnej uroczystości. Takie rozmieszczenie stołów utrudnia integrację pomiędzy dwoma rodzinami, które tak wiele łączy od tego dnia.

Drugi sposób na rozmieszczenie gości weselnych polega na rozmieszczeniu miejsc według przedziału wiekowego. Przy jednym stole siedzą „starzy” z jednej lub obu rodzin a przy innym „młodzi”. Taka metoda rozluźnia atmosferę, bardziej integruje i polepsza zabawę.  Wiele jest tematów łączących starszych członków rodzin, a które nie są zbyt interesujące dla młodzieży. Inaczej też bawią się osoby z tych dwóch grup wiekowych. Takie zaplanowanie sprawia ,że każdy może czuć się swobodnie. Każdy integruje się szybciej z osobami w podobnym wieku. Wadą takiego rozmieszczenia miejsc dla gości może być fakt, że np jakaś para młodzieży może nie znać za dużo osób z tej grupy, a więcej znajomości posiadać w grupie „starych”. Trudno im może być złapać kontakt z osobami, które w większości mogą się już znać

Niezależnie od tego, który z wyżej wymienionych sposobów wybierze Para Młoda, powinna pamiętać o tym, aby obok siebie nie sadzać gości skłóconych. Ogromna awantura lub kłótnia gości podczas wesela nigdy nie powinna mieć miejsca. W bezpiecznej odległości od siebie powinny znajdować się  rozwiedzione małżeństwa, czy osoby o odmiennym spojrzeniu na świat pod względem kulturowym czy religijnym. Te kilka zasad pozwoli na spokojny przebieg zabawy weselnej, bez niemiłych nieporozumień. Nie są one przecież nikomu potrzebne tego dnia. W nim wszyscy powinni się radować  i świętować spieczętowanie Miłości na ślubnym kobiercu przez dwoje  kochających się i dzielących od tej pory wspólne życie ludzi. Rozmieszczenie gości weselnych jest niezmiernie istotne. 

 

 

 

.