Ślubne przesądy, przez niektórych określane, jako zabobony, w polskiej tradycji są zakorzenione bardzo mocno. Chociaż wiele par zapewnia, że nie wierzy w żadne przesądy to jednak trudno znaleźć taką pannę młodą, która pokazała by się w dniu swojego ślubu bez obowiązkowego zestawu na szczęście. Od lat wiadomo, że taki zestaw musi zawierać coś nowego, starego, niebieskiego oraz pożyczonego. Każdy z tych elementów ma za zadanie spełniać inną rolę, dlatego tylko w całości jest w stanie zagwarantować nam szczęście i długoletni związek.

Ślubne Przesądy – Lista

Nowy przedmiot, który będzie znajdować się w posiadaniu panny młodej ma symbolizować wkroczenie na całkowicie nową drogę życia, która od tej pory będzie zupełnie inna niż dotychczas. Każdy dzień będzie od tej pory spędzony u boku ukochanego mężczyzny. Z nową rzeczą nie ma zbyt wielu problemów, ponieważ może nią być suknia ślubna, buty czy też welon.

Niezwykle istotnym elementem, zapewniającym szczęście panny młodej jest coś starego, na przykład biżuteria, która od pokoleń znajduje się w danej rodzinie. Rzeczy stare to przede wszystkim symbol szacunku oraz przywiązania do tradycji, w jakiej zostało się wychowanym. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również wszycie w swoją suknię kawałka tkaniny, który pochodził by z sukni ślubnej matki czy też babki.

Kolejnym niezbędnym przedmiotem jest coś niebieskiego. Chodzi tutaj przede wszystkim o symbolikę koloru niebieskiego, która od zawsze jednoznacznie jest identyfikowana z wiernością i miłością, zwłaszcza w związkach małżeńskich. Niebieska może być podwiązka lub też bukiet ślubny. W zeszłych wiekach niezwykle powszechne było również to, że panny młode stawały na ślubnym kobiercu w niebieskich sukniach.

Pożyczone rzeczy powinny również znaleźć się w tym ważnym dniu przy boku panny młodej. Tutaj istnieje pełna dowolność, a pożyczona rzecz powinna być zaproponowana przez bliskich lub rodzinę. Symbolika takich przedmiotów jest definiowana jako chęć stałej pomocy oraz wsparcia w trudnych chwilach dla młodych ze strony rodziny oraz przyjaciół.