Muzyka to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów, obecnych na weselu. To ona sprawia, że goście doskonale się bawią do rana i wspominają przez długi czas uroczystości ślubno- weselne. W momencie planowania ślubu pojawia się jednak bardzo istotna kwestia, która często jest przedmiotem sporów między przyszłymi małżonkami, a mianowicie czy wybrać zespół weselny czy też postawić na Dj. Należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, by móc podjąć najbardziej słuszną decyzję.

Zespół weselny czy Dj na wesele?

Najważniejszym elementem, który na pierwszy rzut oka rozróżnia te dwie kwestie jest cena. Poszukując oszczędności nasze kroki powinniśmy bez wątpienia skierować do DJ’a, ponieważ jego oferta jest najczęściej znacznie tańsza, aniżeli wynagrodzenie dla zespołu. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim Dj jest sam, więc nie musi z nikim dzielić się swoimi pieniędzmi. W przypadku zespołu cała pula musi być podzielona na kilka osób, więc całkowity koszt jest automatycznie wyższy.

Dj odtwarza tylko i wyłącznie utwory z płyt lub, co obecnie jest niezwykle popularne, z przenośnego komputera. Można więc zapomnieć o tej magicznej atmosferze, który wywołuje muzyka grana na żywo, na instrumentach.

Wiele par ostatecznie decyduje się na zatrudnienie Dj’a, sądząc, że zespół kojarzy się przede wszystkim z biesiadami i bardzo swojską muzyką, którą trudno odnieść jest do obecnie panujących trendów muzycznych. Nic bardziej mylnego. Obecnie zespoły wychodzą naprzeciw wszystkim oczekiwaniom, które są stawiane przez młodych i są w stanie zagrać praktycznie wszystko. Konieczne jest jednak wcześniejsze zorganizowanie spotkania przyszłej pary młodej z zespołem, tak by możliwe było przygotowanie tak zwanej playlisty, czyli wykazu utworów, które obowiązkowo muszą znaleźć się na weselu.

Dj z pewnością może pochwalić się znacznie szerszym i bogatszym repertuarem, więc nie ma takiej możliwości, by nie wstrzelić się w gusta muzyczne gości. Zespół natomiast bardzo szybko jest w stanie wyłapać atmosferę oraz poziom rozbawienia przybyłych gości, dlatego w trakcie swojej pracy jest w stanie delikatnie modyfikować repertuar, tak by wszyscy goście doskonale się bawili.

Ostateczny wybór pozostaje tylko i wyłącznie po stronie pary młodej. Dobrym rozwiązaniem jest jednak przesłuchanie fragmentów twórczości Dj’ów oraz zespołów muzycznych, ponieważ to daje najbardziej klarowny obraz i pozwala posiąść wiedzę oraz przeświadczenie, jak będzie wyglądała cała uroczystość weselna. Takie fragmenty, czyli dema, znajdują się przede wszystkim w sieci internetowej.